Jak radzić sobie z problemami emocjonalnymi?

Problemy emocjonalne to jeden z coraz większych problemów, z jakimi muszą się mierzyć zarówno młodsi jak i dorośli. Wpływ na nie ma wiele czynników jak choćby problemy w nauce, pracy, w kasynach oferujących legalne gry karciane. W naszym artykule chcielibyśmy się skupić na tym, skąd się biorą takie problemy i jak można sobie z nimi poradzić.

Czym są i skąd się biorą problemy emocjonalne?

Problemy emocjonalne są najczęściej czynnikami wpływającymi na niewłaściwe reagowanie na bodźce docierające ze środowiska. Zaburzenia emocjonalne oznaczają dziś przede wszystkim wahania nastroju, podejmowanie pochopnych działań, nadmiar negatywnych myśli. Obecnie tego typu problemy najczęściej obserwuje się wśród dzieci. Związane jest to z ich okresem dorastania, samym domowym modelem wychowania czy choćby cechami konkretnego dziecka. U dzieci częstymi objawami są tiki nerwowe, jąkanie, brak apetytu czy też nadmierna płaczliwość oraz nocne moczenie. W przypadku osób dorosłych najczęściej przyczyną takich problemów są czynniki genetyczne czy choroby układu nerwowego. Obok samych problemów mamy również do czynienia z wyczerpaniem emocjonalnym. Wtedy wiele osób zaczyna odczuwać nadmierną nadwrażliwość, brak motywacji i energii, problemy medyczne, problemy z koncentracją i pamięcią, uczucie nadmiernego wysiłku, problemy ze snem. Poboczną tego staje się także nadużywanie alkoholu lub innych substancji.

Jak radzić sobie z problemem?

Nie da się ukryć, że obecnie najważniejsze w przypadku zaburzeń, problemów emocjonalnych jest skonsultowanie się z psychologiem lub psychoterapeutą. To właśnie odpowiednio poprowadzona psychoterapia prowadzona pod okiem specjalisty nie tylko pozwala nam zobaczyć źródło problemów, lecz także zmierzyć się z nimi. Leczenie farmakologiczne jest ostatecznością, dlatego nie trzeba obawiać się, że lekarz od razu zacznie nas faszerować lekami. Są jednak pewne domowe metody, które są w stanie nieco pomóc nam w leczeniu lub też zatrzymaniu objawów.

Niezwykle istotne jest choćby odsunięcie się od problemu. Dzięki temu można zapewnić sobie więcej czasu i przestrzeni na analizę całej sytuacji, dostrzeżenie tego, z czym się aktualnie zmagamy. W tym samym czasie powinniśmy stworzyć sobie wygodną przestrzeń, w której zyskamy miejsce i czas na odpoczynek. Oprócz rozmowy ze specjalistą ważne jest także skontaktowanie się z bliskimi osobami. Często to właśnie partnerzy, rodzina czy przyjaciele mogą nam najbardziej pomóc w uporaniu się z problemami. Choć dziś panują trendy, aby więcej mówić o swoich kłopotach zdrowotnych, emocjonalnych w mediach społecznościowych, to jednak odradzamy ujawnianie tego faktu na Facebooku, Instagramie czy innym portalu. Część osób być może zechce nam pomóc, jednak znajdą się i tacy, którzy będą przeszkadzać czy też krytykować.

Ważne jest przy tym również dostosowanie swojego punktu widzenia.Konieczna jest przy tym reorganizacja naszego sposobu podejścia do życia. Ważne jest zmieniać swoją asertywność, jak i poprawiać własną samoocenę. Jeśli będziemy czuć się dobrze ze sobą, to zyskamy o wiele więcej szans na pokonanie aktualnych problemów. Istotne jest także ustalanie sobie granic, limitów, aby nie zabrnąć zbyt daleko – zarówno z własnymi problemami, jak i obowiązkami. Wielu specjalistów proponuje sporządzenie listy osobistych priorytetów. Jeżeli wyznaczymy priorytety dla samego siebie, będziemy w stanie skupiać się właśnie na nich. Skoncentrowanie się na jednej rzeczy w jednym momencie pozwoli nam inaczej spojrzeć na dany aspekt naszego życia, wyznaczone zadanie. Powinniśmy również o wiele więcej mówić o tym, z czym się zmagamy, jak się aktualnie czujemy. 

0 / 5. Ocen: 0

Zakłady bukmacherskie

Back to top button